Grupa Rafała Kmity

Na zbliżający się rok 2013, Klub Muzyczny Stacherczak przedstawił w swym kalendarium mocny punkt artystyczny: od lutego, na deskach sceny Stacherczaka będziemy mogli zaznajomić się z kabaretową twórczością Grupy Rafała Kmity. Krakowska grupa działa już od 1993 roku, nieustannie rozśmieszając swoją publiczność. Już niedługo, dzięki długoterminowej współpracy między Klubem Muzycznym Stacherczak a Grupą Rafała Kmity, częstochowianie będą mieli okazję skosztować dawki dobrego humoru zaserwowanej przez kabaret Kmity, osobiście!

Do 1997 roku kabaret funkcjonował pod nazwą Quasi-Kabaret Rafała Kmity. Samym autorem wszystkich przedstawień jest założyciel i lider grupy: Rafał Kmita. Twórczość indywidualna, niebanalna: z biegiem lat świadomie zmieniona z charakterystyki kabaretowej na pełne humoru sztuki teatralne. Kabaretowa „załoga” związana jest z krakowskim Teatem STU, gdzie na co dzień występuje. Grupę tworzą doskonale nam znane twarze: Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Kliś, Rafał Kmita, Dariusz Starczewski, Arkadiusz Lipnicki, Krzysztof Pluskota oraz Piotr Plewa.

W przyszłorocznym częstochowskim repertuarze, będziemy mogli zaznajomić się z pięcioma przedstawieniami. Luty rozpocznie się najnowszą twórczością kolektywu „Jeszcze nie pora nam spać”. „Wszyscyśmy z jednego szynela” zostanie przedstawiony w marcu: spektakl znakomicie przyjęty przez dotychczasową publiczność, jak i samych recenzentów. Kwiecień, ukarze nam kreację inspirowaną kulturą żydowską: „Aj waj! czyli historie z cynamonem”. „Dość! dobry wyrób kabaretopodobny” jest propozycją zaplanowaną na maj. Będzie ona zawierać połączenie najbardziej rozpoznawalnych piosenek oraz skeczów, dotyczących życia codziennego. Maraton zakończy czerwcowy „Wieczór kabaretowy”. Jest on materiałem, który powstał z okazji 10-lecia istnienia Grupy Rafała Kmity.

„Historia zatacza koło. Około 20 lat temu, w 1993 roku to właśnie w Częstochowie, dzięki właścicielowi KM Stacherczak, odbył się nasz debiut. Z tego powodu jest to dla mnie swoista podróż sentymentalna: wracam do swojego miasta, gdzie się urodziłem, miałem swoje miejsce. Tutaj zaczynałem swoją historię ze sztuką teatru. Cieszę się, że powracam właśnie do Częstochowy, mając nadzieję że stanie się ona stałym miejscem występów mojej Grupy. Mam tu wielu znajomych i przyjaciół. Bardzo cieszy mnie również fakt, że nasze występy będą odbywały się właśnie w Klubie Muzycznym Stacherczak: jest to bardzo fajne miejsce, posiada wyjątkową kameralną atmosferę. Zarazem miejsce to może pomieścić nawet 200 osób: czuję, że właśnie w tym miejscu będzie nam dobrze, i że w przyszłości będę mógł powracać tutaj ze swoją twórczością do ludzi, którym te działania się podobają”- mówi Rafał Kmita.

Agata Zaskórska

 

KALENDARIUM I REPERTUAR:

„Jeszcze nie pora nam spać”: 8 i 9 lutego, godz. 19:00

„Wszyscyśmy z jednego szynela” : 1 i 2 marca, godz. 19:00

„Aj waj! czyli historie z cynamonem”: 5 i 6 kwietnia, godz. 19:00

„Dość! dobry wyrób kabaretopodobny”: 10 i 11 maja, godz. 19:00

„Wieczór kabaretowy”: 7 i 8 czerwca, godz. 19:00