KONCERT z cyklu „Nieśmiertelni – Jimi Hendrix”

Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton, zm. 18 września 1970 w Londynie) – amerykański gitarzysta-wirtuoz, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny. Jeden z najważniejszych muzyków XX wieku.
Powszechnie uznawany za najwybitniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę wszech czasów. Tym mianem został uhonorowany w licznych plebiscytach, m.in. magazynu muzycznego „Rolling Stone” w 1992, 2003, 2011, 2015 i 2023 roku. Według naukowej analizy Daniela Lee z University of Tasmania, Hendrix wygrywa 9/10 podobnych rankingów. Rock and Roll Hall of Fame określa go jako „prawdopodobnie najlepszego instrumentalistę w historii muzyki rockowej, której jest jedną z najbardziej znanych postaci. „Wielu, jeśli nie większość, ekspertów twierdzi że Hendrix jest najlepszym i najważniejszym gitarzystą w historii muzyki popularnej” (Gulla). Magazyn „Rolling Stone” umieścił go na szóstym miejscu listy największych artystów – muzyków wszech czasów.
Hendrix wypracował szereg unikatowych, nieznanych wcześniej technik gry na gitarze elektrycznej, stworzył własny unikatowy styl łączący fuzz, feedback i kontrolę zniekształceń. Zrewolucjonizował niemal każdy aspekt gry na gitarze elektrycznej i wyniósł grę na niej do sztuki wirtuozerskiej. Jego spuścizna pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków.

Wykonawcy:

Leszek Cichoński – polski gitarzysta blues-rockowy, wokalista, kompozytor i aranżer. Autor podręczników dla gitarzystów i programów edukacyjnych w TVP, wykładowca warsztatów muzycznych. Twórca Thanks Jimi Festival we Wrocławiu poświęconego Jimiemu Hendriksowi, w ramach którego bity jest Gitarowy Rekord Świata i Rekord Guinnessa. Autor kursów do nauki gry na gitarze „Blues – Rock Guitar Workshop” i „Gitarowe ABC
Grał z wieloma zagranicznymi artystami takimi jak Kenny Carr, John Jaworowicz, Carlos Johnson, Tony McPhee, Pistol Pete, Stan Skibby, John Tucker oraz występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californi i Narooma Blues Festival w Australii.

Robert Jarmużek (instrumenty klawiszowe) – Współzałożyciel zespołu Coherence Quartet, z którym nagrał dwie płyty. Ostatnia – „Sagaye” – została wydana w prestiżowej niderlandzkiej wytwórni Challenge Records. Współtworzy trio Kapczuk/Kluczniak/Jarmużek oraz jest członkiem zespołów Zawartko / Piasecki i Vibraslap.
Gra w Guitar Workshop Leszka Cichońskiego oraz z wrocławskim bardem i poetą Bartłomiejem Kotem. Ostatnio dołączył do jazzowego kwintetu Zbyszka Lewandowskiego. Zaangażowany w propagowanie polskiej muzyki tradycyjnej. Wspólnie z Kasią Pakowską nagrał płytę „Przed skończeniem świata” z własnymi aranżacjami utworów z regionu Dolnego Śląska
Pracuje również jako aranżer, kompozytor i producent. Pracował z wieloma znakomitymi muzykami: Mike Russell, Jorgos Skolias, Kenny Carr, Artur Lesicki, Tomek Grabowy, Zbigniew Lewandowski, Robert Szydło, Piotr Baron, Adam Skrzypek, Olga Bończyk, Marek Raduli, Jarek Śmietana, Darek Ziółek, Marcin Pospieszalski, Joao de Sousa, Dorota Miśkiewicz, Frank Parker, Leszek Cichoński, Arek Skolik, Maciej Fortuna, Piotr Damasiewicz, LUC, Marcin Lamch, Łukasz Kluczniak. Koncertuje w Polsce i zagranicą, między innymi we Francji, Niemczech, Czechach, Estonii, Rosji, Rumunii, Ukrainie, Litwie, Irlandii i Japonii.

Łukasz Sobolak (bębny) przeszedł klasyczną edukację muzyczną: od szkoły muzycznej pierwszego stopnia, aż po Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom na wydziale jazzowym. Ma na koncie współpracę z wieloma artystami, m.in. Katarzyną Groniec i Anitą Lipnicką, ale fanom najlepiej znany jest z występów w zespole Mikromusic, w którym gra od 17 lat. – Jestem cały czas głodny nowych wyzwań, bardzo potrzebuję jakiejś nowej energii muzycznej – deklarował gość „Serdecznych dźwięków”, który półtora roku temu przeprowadził się z Wrocławia do Warszawy. – W moim życiu nadszedł taki moment, kiedy chcę iść do przodu i poznać nowe rejony muzyczne – mówił rozmówca Mateusza Krautwursta.

Łukasz Sobolak zapewniał, że rozpoznawalność nie jest dla niego priorytetem. – Nigdy nie chciałem nikomu imponować. Przede wszystkim chciałbym być zadowolony sam z siebie – mówił muzyk dodając, że jest wobec siebie bardzo wymagający i ciężko mu sprostać wymaganiom, jakie stawia samemu sobie.

Michał Kuźnicki (gitara basowa) – muzyk sesyjny grający na gitarze basowej i kontrabasie, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Łukasz Drapała ps. Drapaua, Luke – polski wokalista rockowy, autor piosenek i tekstów.
Pierwszym jego zespołem był szczeciński Day Tripper (2006-2007), potem kolejno Fat Belly Family1 i poznański zespół Drapieżcy (2010-2011). W 2011 został wokalistą w rockowym zespole Chemia, który został wybrany Zespołem Roku 2015 przez słuchaczy Antyradia. Supportował z nimi artystów, takich jak m.in. Guns N’ Roses (2012), Red Hot Chili Peppers (2012), Deep Purple (2014), Metallica (2014) czy Bring Me the Horizon (2016).
W 2022 zajął drugie miejsce w finale 13. edycji programu The Voice of Poland. W maju 2023 z utworem „Jeszcze jestem” zakwalifikował się do koncertu „Premiery” w ramach 60. KFPP w Opolu i otrzymał w nim nagrodę za najlepszą kompozycję

Organizator: Miejska Galeria Sztuki
Prowadzenie: Jan Chojnacki
Wykonawcy:
Leszek Cichoński, Darek Kozakiewicz, Marek Raduli, Łukasz Drapała

Koncert: Pub Stacherczak – Klub Muzyczny
Al. Kościuszki 1 – Częstochowa
środa, 18 września 2024:

otwarcie sali: 19.45,
start g. 20.30


Bilety do nabycia w Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie i kasa Kino Studyjne OKF Iluzja

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

Data

18 wrz 2024

Czas

20:30 - 23:00
Kategoria