Hot Jazz Spring Festiwal 2024

Koncert w Pub Stacherczak w ramach Hot Jazz Spring 2024:
FIVE O’CLOCK ORCHESTRA & WOJCIESŁAW KAMIŃSKI 

FIVE O’CLOCK ORCHESTRA – Zespół jazzu tradycyjnego „Five O’Clock” został założony we wrześniu 1969 przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Grupa ta, której założycielem był kornecista Tadeusz Orgielewski, pełniący dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim. Ta działalność została przerwana w roku 1977, gdy część członków zespołu z liderem włącznie, wyjechała za granicę. We wrześniu 1999 Politechnika Częstochowska obchodziła 30-lecie swego istnienia. „Five O’Clock” postanowił na prośbę organizatorów wziąć udział w uroczystościach z tym jubileuszem związanych. Koncert w sali klubu „Politechnik” w dniu 24.09.1999 rozpoczął nowy etap w historii zespołu. Dwukrotne zdobycie „Złotej Tarki” (2001, 2001), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków. Bardzo ważnym aspektem w pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”. Zespół daje wiele koncertów szkolnych przybliżając w ten sposób młodzieży ten gatunek muzyki, pozwala jej poznać genezę jazzu. 25.01.2003 zespół przyjął nazwę „Five O’Clock Orchestra”. Dotychczas nagrał 4 płyty: „Lazy River”, „Bix & Henryk”, „Suitę Nowoorleańską”, oraz „Jubilee” Kompozytorami „Suity Nowoorleańskiej” są członkowie zespołu: Tadeusz Orgielewski oraz Eugeniusz „Kerry” Marszałek. Na festiwalu „Old Jazz Meeting” w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał „Honorową Złotą Tarkę”. Jest teraz obok legendarnego „Old Timers” jedynym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie.

Skład zespołu:

        1.         Tadeusz Orgielewski
        2.         Marcin Żupański
        3.         Maciej Cichoń
        4.         Andrzej Wardęga
        5.         Piotr Górka 
        6.         Jakub Moroń
        7.         Sebastian Janik

WOJCIESŁAW KAMIŃSKI – Na fortepianie gra od trzeciego roku życia, a do szkoły muzycznej został przyjęty w wieku pięciu lat. Będąc uczniem Średniej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu, zainteresował się już muzyką jazzową słuchając Radia Luxemburg.Swój pierwszy zespół jazzowy założył jeszcze w czasach szkolnych, co nie spotkało się z życzliwym przyjęciem ze strony władz szkoły. Wspólnie z bandżystą Alfredem Baranowskim założył zespół, którego nazwa oddawała ich preferencje muzyczne. Ragtime Jazz Band zadebiutował w roku 1961, a już w 1965 zdobył główną nagrodę – Złotą Tarkę, przyznaną po raz pierwszy w historii naszego festiwalu. Warszawscy Stompersi to był kolejny zespół, z którym współpracował Wojciech Kamiński. W roku 1965 założył Old Timers. Kolejne zespoły, z którymi współpracował, to Royal Rag, Big Band „Stodoła”, Hagaw, Gold Washboard, Sami Swoi. W roku 1978 założył własną grupę Swing Workshop.

Aktywność muzyczna Wojciecha Kamińskiego nie ograniczała się tylko do jazzu. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi, jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutą Błażejczyk, Irenę Jarocką, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. W zespole Alka Bema gra muzykę rockową. Współpracował również z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską.

Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Był muzykiem studyjnym i współpracował ze Studiem M-3.Wśród wielu nagranych płyt, należy wymienić: płytę z serii Polish Jazz vol. 66 „Open Piano”, nagrania autorskie pod własnym nazwiskiem „Warsztaty nr 1” i „Warsztaty nr 2” (nagrana wspólnie z nieżyjącym już Henrykiem Majewskim) oraz nagrane solo „Ragtime i Standardy przy kominku”. Brał również udział w sesjach nagraniowych Krzysztofa Zgrai i Maryli Rodowicz.

Przejawem działalności pedagogicznej Wojciecha Kamińskiego było prowadzenie warsztatów jazzowych w Chodzieży i Bolesławcu oraz pełnienie funkcji Szefa Szkolenia w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. Jest obecnie profesorem w szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie przy ulicy Bednarskiej, od 14 lat uczy w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Za całokształt z okazji 50-lecia pracy na scenie i 65 urodzin otrzymał w roku 2011 nagrodę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do niedawna dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka.

Koncert: Pub Stacherczak – Klub Muzyczny
Al. Kościuszki 1 – Częstochowa
Sobota 8 czerwca 2024:

otwarcie sali: 22.00,
start g. 22.30

KOMPLETNY PROGRAM FESTIWALU : [TUTAJ]

Data

08 cze 2024
Expired!

Czas

22:30 - 23:55
Kategoria