Kręgielnia

Nasza kręgielnia

Do dyspozycji naszych klientów pasjonujących się grą w kręgle oddajemy:
⦁ 7 torów bowlingowych, w tym dwa przystosowane dla najmłodszych adeptów sztuki bowlingu
(ruchome bandy zabezpieczające kule przed wpadnięciem w rynne)
⦁ Najdłuższy bar w Częstochowie, w którym oprócz napojów podajemy drobne przekąski
⦁ Możliwość korzystania z internetu, wifi

Cennik

poniedziałek – czwartekpiątek – sobotaniedziela
10:00 – 17:00 48 zł54 zł54 zł
17:00 – 22:0068 zł78 zł78 zł
po 2248 zł78 zł48 zł
lub zadzwoń 0/34 369 38 88

Promocje

Między 14:00, a 16:00 godzina gry na naszych torach to tylko 38 zł .

Od poniedziałku do czwartku, między godzinami 15:00, a 20:00 trzecią godzinę gry dostaniesz od nas za darmo.

Dla zorganizowanych grup powyżej 9 osób zmieniamy cennik i liczymy 6 zł za godzinę gry od osoby.

Promocja obowiązuje od poniedziałku do piątku między 10:00, a 14:00.

Od piątku do niedzieli, przy wynajmie trzech godzin toru, trzylitrowy Tyskomat i frytki dorzucamy gratis.

W sobotę i niedzielę między 10.00 a 14.00, godzina wynajmu toru to tylko 23 zł.*

*Promocja obowiązuje jeżeli 50 % grających to dzieci.


Zasady gry w kręgle

GRA SKŁADA SIĘ Z 10 KOLEJEK, a w każdej kolejce można oddać dwa rzuty.
Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów w jednej grze, to 300.
Jeżeli w pierwszym rzucie kolejki zbije się wszystkie kręgle – kolejka jest skończona.

STRIKE to 10 kręgli zbitych za pierwszym rzutem (X). Drugi rzut jest niepotrzebny. Gracz przechodzi do następnej kolejki. STRIKE daje 10 punktów plus sumę zbitych kręgli w dwóch następnych rzutach. Rzucenie STRIKU w ostatniej kolejce daje dwa dodatkowe rzuty.

SPARE to wszystkie kręgle zbite w jednej kolejce ale w dwóch rzutach kulą (/). SPARE daje 10 punktów plus sumę punktów z kolejnego rzutu. SPARE w ostatniej dziesiątej kolejce daje dodatkowy rzut.

MISS ma miejsce wtedy, gdy gracz nie strąca żadnego kręgla.

OPEN FRAME jest wtedy, gdy gracz zbija tylko kilka kręgli. Otrzymuje tyle punktów ile strącił kręgli.

SPLIT to najtrudniejszy rzut. Ustawienie kręgli w dwóch skrajnych miejscach sprawia, że zbicie ich jest wielkim wyzwaniem.

KULE

W kręgielni posiadamy kule o różnym ciężarze i średnicy otworów. Kule ważą – od 5 do 16 funtów (2,72 – 7,20 kg). 1 funt to około 450 gram. Przed przystąpieniem do gry należy dobrać kulę do rozmiaru dłoni, wsuwając dwa środkowe palce i kciuk w trzy otwory.

Pozostałe palce spoczywają na kuli, tak by dłoń przylegała do jej powierzchni.
Wskazówką świadczącą o dobrym doborze kuli są palce wsunięte do drugiej kostki a kciuk wchodzi cały. Kule używane do gry w kręgle, ze względu na ciężar, rozstaw i rozmiar otworów na palce, dzieli się na trzy kategorie: dziecięcą (5-8), damską (9-11) i męską (12-16).

KROKI

Wybieramy odpowiednią dla siebie kulę. Chwytamy ją oburącz, trzymając ją przed sobą łokcie mamy przy ciele a biodra i ramiona ustawione prostopadle do celu. Stopy razem, kolana lekko ugięte. Układ kroków dla graczy praworęcznych: prawa, lewa, prawa, lewa. Dla leworęcznych – odwrotnie.

Pierwszy krok jest najkrótszy. W przypadku osób praworęcznych zaczyna się prawą nogą. Zawodnik trzyma kulę przed sobą w odległości 20-30 cm od klatki piersiowej i rozpoczyna zamach do przodu.
Przy drugim kroku kula powinna wykonać wahadłowy ruch w dół.
Krok trzeci odbywa się przy jednoczesnym wahadłowym ruchu kuli w tył. Jednak maksymalne jej wychylenie powinno być poniżej linii ramion.
Ostatni, czwarty krok. Zawodnik wykonuje zamach w przód przy jednoczesnym wypuszczeniu kuli z rąk. Zgranie zamachu z krokami jest kluczem do wykonania płynnego, celnego rzutu.

Kręgle a bowling

Kręgle to rodzaj gry w kule polegający na strącaniu nimi kręgli.

Wyróżniamy dwa gatunki tej gry: kręgle klasyczne i bowling. Wbrew mylącemu nazewnictwu, to właśnie ten drugi jest bardzo rozpowszechniony na całym świecie. Bowling to przede wszystkim wspaniała forma rozrywki w przyjacielskim gronie – połączenie ruchu z zabawą.

Kręgle w tradycyjnym rozumieniu składają się z dziewięciu elementów do zbicia i kuli bez dziur. Z kolei w bowling zbija się dziesięć kręgli kulą z trzema dziurami na palce, gdzie kręgle ustawiane są w trójkąt. 

Gra składa się z dziesięciu rund, a każda runda z maksymalnie dwóch rzutów każdego gracza. Liczbę zdobytych punktów wskazuje liczba zbitych kręgli, chyba że zajdzie “strike” albo “spare”.

“Strike” to zbicie wszystkich kręgli w pierwszym rzucie – powoduje zakończenie rundy i premię w postaci podwójnych punktów za rundę kolejną. Strike w ostatniej rundzie daje prawo do dwóch dodatkowych rzutów.

“Spare” to zbicie w sumie 10 kręgli podczas obu rzutów w rundzie, skutkujące premią w wysokości liczby punktów za pierwszy rzut w kolejnej rundzie. Spare z ostatniej rundy, to jeden dodatkowy rzut.

Plan kręgielni

Imprezy okolicznościowe